Zenon Przesmycki (Miriam) – biografia - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zenon Przesmycki urodził się 22 grudnia 1861 roku w Radzyniu Podlaskim, a zmarł 17 października 1944 w szpitalu powstańczym w Warszawie. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie (pieczętowała się herbem Paprzyca).

Ten polski poeta, tłumacz, popularyzator twórczości Norwida, wydawca, bibliofil, erudyta, krytyk literacki i artystyczny okresu Młodej Polski tworzył pod pseudonimami Miriam, Jan Żagiel. Był ważną postacią życia kulturalnego w okresie Młodej Polski: Zarówno poglądy Przesmyckiego, jak i jego działalność jako animatora kultury, odegrały ważną rolę w okresie Młodej Polski (Halina Floryńska-Lalewicz).

Gimnazjalny etap edukacji ukończył ze złotym medalem, potwierdzającym jego inteligencję, zapał i chęć poszerzania horyzontów. Na miejsce studiów wybrał najpierw Włochy, potem Czechy i Francję, a w końcu Anglię. To właśnie tam, pod wpływem nowych nurtów europejskich ugruntował swe poglądy, gusta literackie, filozoficzne i plastyczne, tak żarliwie manifestowane później w bogatych korespondencjach przysyłanych do krakowskiego „Świata”.

Jego charyzmę i zdolność szybkiej aklimatyzacji w nowym środowisku dostrzeżono bardzo szybko. Mając zaledwie dwadzieścia sześć lat, objął na kilkanaście miesięcy funkcję redaktora warszawskiego „Życia” – tytułu mającego wpływ na rozwój modernizmu w Polsce.
Intensywna praca dziennikarska i wydawnicza nie przeszkodziły Przesmyckiemu w zakończeniu studiów prawniczych, które kilka lat wcześniej rozpoczął na Uniwersytecie Warszawskim.

Zarzucany kolejnymi informacjami na temat życia paryskiej i wiedeńskiej cyganerii, postanowił na własne oczy przyjrzeć się rozwojowi modernizmu w tych krajach. Wyjechał w 1889 roku, by już rok później zatęsknić i wrócić do Polski. Tej podróży zawdzięczał zgłębienie tajemnic filozofii, którą studiował w Wiedniu.

Po powrocie, w 1897 roku wszedł w skład redakcji nowo powstającego „Przeglądu Filozoficznego” oraz ponownie objął funkcję redaktora sztandarowego pisma Młodej Polski (tym razem chodziło o krakowską edycję „Życia”, która niestety – mimo usilnych prób reanimacji – istniała już tylko kilka miesięcy).

Zdobywszy solidne wydawnicze szlify, od 1901 roku przez sześć lat (z przerwami) tworzył czasopismo literacko-artystyczne „Chimera”, wydawane dość nieregularnie w Warszawie i mające ogromny wpływ na kształtowanie poglądów i świadomości ówczesnych ludzi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - geneza
2  Moralność pani Dulskiej - streszczenie
3  Dzika kaczka - opracowanieKomentarze
artykuł / utwór: Zenon Przesmycki (Miriam) – biografia    Tagi: