Początki kina
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Początek XX wieku to tak naprawdę okres, w którym kino zaczęło nabierać znamion artystycznych. Wcześniej nikt nie podejrzewał, że eksperymenty braci Lumiere dadzą początek nowej dziedzinie sztuki. Twórcy filmowi powoli uczyli się zabiegów montażu, technicznych aspektów pracy kamery i kadrowania. Pierwszymi gatunkami filmowymi, jakie się wówczas wykształciły były: melodramat, western, kryminał, film kostiumowy, animowany, dokumentalny.

Kino nieme stało się bardzo popularne, zwłaszcza w USA. Pierwszymi gwiazdami filmowymi były Asta Nielsen oraz Mary Pickford. Jednak największą karierę zrobił wówczas Charlie Chaplin. Filmy z jego udziałem przeszły na zawsze do historii, a on sam uważany jest za jedną z największych, jeśli nie największą, osobowość światowego kina.

Początkowo kino miało stanowić rozrywkę dla widzów, z czasem filmowcy zapragnęli tworzyć dzieła sztuki. Za pierwsze z nich uważa się francuski obraz Podróż na księżyc z 1902 roku w reżyserii Georgesa Meliesa, będące adaptacją powieści Juliusza Verne’a. Ten czternastominutowy film był krytykowany głównie za swoją… długość. Producenci byli przekonani, że widzowie nie wytrzymają w kinie tak długo.

Jednym z najważniejszych filmowych nurtów artystycznych początku XX wieku był ekspresjonizm niemiecki. Student z Pragi z 1913 roku, w reżyserii Stellana Rye’a uważany jest powszechnie za pierwszy horror. Film opowiada historię studenta, który sprzedaje swoje odbicie lustrzane czarownikowi. Siedem lat później przerażenie wśród widzów budził słynny niemiecki Gabinet doktora Calligari, do dziś uważany za jeden z najlepszych filmów w historii kina.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Analiza i interpretacja wiersza Melodia mgieł nocnych
2  Zwątpienie i niewiara, rozpacz egzystencjalna, poczucie bezsiły i tęsknota do unicestwienia
3  Panorama społeczeństwa polskiego w literaturze przełomu XIX i XX wiekuKomentarze
artykuł / utwór: Początki kina
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: