Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt I Jest listopadowa noc roku tysiąc dziewięćsetnego. Akcja dramatu rozgrywa się w izbie wiejskiej chaty, w której słychać dźwięki weselnej muzyki i gwar toczących się za ścianą rozmów. W scenie pierwszej odbywa się rozmowa Dziennikarza z Czepcem, który stara się zmusić przybysza z miasta do dostrzeżenia w chłopach ludzi godnych uwagi, z których wywodził się przecież Głowacki. Według niego chłopi są ciekawi wiadomości ze świata i każdego dnia czytają gazety. Dziennikarz jest znudzony polityką i miejskim życiem. Pragnie rozkoszować się spokojem wsi. Kolejne sceny przybliżają postacie Zosi i Haneczki – młodych panien, pełnych radości życia i skorych do tańców; Radczyni – kobiety wyniosłej, pobłażliwej dla ludu, lecz jednocześnie przekonanej o swej wyższości; Jaśka i Kaspra – wesołych chłopaków ze wsi; starej Kliminy, lubiącej zabawę i chętnej do swatania młodych; Pana Młodego, cieszącego...
Czytaj dalej: Wesele - streszczenie

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Wesele

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Modernizm
2  Cygan i filister, czyli konflikt jednostka – społeczeństwo w życiu i literaturze Młodej Polski
3  Literatura polska – ogólna charakterystykaKomentarze: Streszczenie Wesela w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-25 16:45:51

ojejku wesele ciezka lektura ja w tym roku pisze mature wlasnie z tego przedmiotu wyspianski napisal ciezko ksiazke niezbyt zrozumialy dla czytelnika osobiscie nie lubie tego typu ksiazek


2018-11-24 17:24:02

Buhahahha! w LO jest łatwiej ;D słuchaj w LO jest ten sam poziom przedmiotów maturalnych co w Technikum doliczając że mamy więcej godzin tygodniowo przez 4 lata niż wy przez 3, doliczmy do tego przedmioty zawodowe, ciekawy jestem panie XYZ (Bartku), nie wierzysz że w technikum jest większy poziom? Statystyki w naszym mieście moje technikum 36 ze wszystkich szkół średnich w Polsce, potem LO1 ooo jest 140 +/- potem LO2 oo jest gdzieś koło 400 miejsca, o w pierwszej 50 szkkół średnich 70% to technika panie jestem z LO jestem mądrzejszy, buahahhahhaha!


2018-11-24 14:59:04

Pszepraszam. ale tu cytuje: ,,sugerujesz, że w LO jest prosto? Ha, to się grubo mylisz. Po pierwsze do technikum idą osoby, które się gorzej uczą (to jest nawet stwierdzone statystycznie) Po drugie w LO masz tak zwane przedmioty rozszerzone, do których trzeba się na serio porządnie przyłożyć, pomimo że masz je kilka razy w tygodniu, nauczyciele cisną, bo wiedzą, że zdajemy z tych przedmiotów kierunkowych matury. Więc nie uważam, że w technikum jest gorzej niż w LO, no sorry macie w technikach rozszerzoną chemie, biologie, co gorsza fizykę? Nie? W LO jest i nie jest łatwo :) ciekawie jakbyście sobie poradzili, POWODZENIA. PS. a co do kariery, to trzeba mieć szczęścia i coś w głowie, żeby zaistnieć,, Chodzę do szkoły w której jest technikum i liceum i okazuje się ze LO jest gorsze w nauce czyli gorsze stopnie mają i główno tak naprawdę wiedzą poza nauką są twz. pokoleniem nubów którzy nawet gwojździa wbić nie umieją nawet krzywo a co dopiero prosto.


2018-11-24 14:47:01

W technikum zamiast rozszerzonej chemii itd. mamy rozszerzone przedmioty zawodowe, z których nie jest łatwo. Zdać egzamin zawodowy to jest już coś, bardzo mało osób zdaje.


2018-09-25 18:13:10

"Wesele" nie jest jeszcze taką wielką tragedią. ;) To, że chłopak starał się przekazać jak najdokładniejszą relację z wesela, na którym się upił i widział różne widziadła, to już jego prywatna sprawa. ;) Poczytajcie sobie romantyczne brednie Mickiewicza czy Słowackiego - ani to ładne, ani mądre, ani przydatne tym bardziej. Tacy wieszcze, jak z kozicznego tyłka trąba.
Streszczenia książek
Tagi: