Paul Verlaine - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Paul-Marie Verlaine urodził się 30 marca 1844 roku w miejscowości Metz w północno-wschodniej Francji. Dorastał w Paryżu, gdzie po ukończeniu szkoły podjął się pracy w charakterze urzędnika. Swoją przygodę z poezją zaczął stosunkowo wcześnie, a największy wpływ na jego twórczość miał ruch parnasistów (Parnasizm to nazwa nurtu epoki przejściowej pomiędzy romantyzmem a symbolizmem, który wywarł również istotny wpływ na modernizm; jego główną cechą jest oparcie się na wzorcach klasycznych, dążenie do doskonałości formalnej i obiektywizm), a przede wszystkim ich lider Charles Leconte de Lisle.

Pierwszy opublikowany wiersz Veralaine’a nosił tytuł La Revue du progrès (1863) i został opublikowany w czasopiśmie Louisa-Xaviera de Ricarda o tym samym tytule. Poeta był częstym gościem w salonie Markizy de Ricard (matki Louisa-Xaviera), gdzie spotykał prominentnych wówczas francuskich artystów, takich jak: Anatole France, Emmanuel Chabrier, Charles Cros, Villiers de l'Isle-Adam, Theodore de Banville, Francois Coppee, Jose-Maria de Heredia, Leconte de Lisle, Catulle Mendes.

Pierwszy opublikowany tomik poezji Verlaine'a – Poèmes saturniens (1866) – pomimo krytyki ze strony Charles’a Sainte-Beuve (jednego z najznamienitszych krytyków w dziejach literatury francuskiej), okazał się być sukcesem i zapewnił autowi rozgłos oraz szacunek. W 1870 poślubił piękną i młodziutką Matyldę Mauté. W tym samym roku miała miejsce proklamacja Trzeciej Republiki Francuskiej. Wówczas Veraline wstąpił do 160. batalionu Gwardii Narodowej. 18 marca 1871 roku został Komunardem.

Stanął na czele biura prasowego Komitetu Centralnego Komuny Paryskiej. Cudem uniknął śmierci podczas walk ulicznych, które przeszły do historii pod nazwą Krwawego Tygodnia. Uciekł z Paryża i schronił się w regionie Pas-de-Calais, na północy Francji.
W sierpniu 1871 roku powrócił do stolicy Francji, a we wrześniu tegoż roku otrzymał pierwszy list od młodego poety Artura Rimbaud. W 1872 roku nie interesował się już losami swojej żony i synka. Opuścił ich, aby cieszyć się towarzystwem swego nowego kochanka. Burzliwy romans zmusił ich do wyjazdu do Londynu. W lipcu 1873 roku pod wpływem alkoholu, zazdrości i gniewu Verlaine oddał dwa strzały z rewolweru w kierunku Rimbaud, raniąc go w lewy nadgarstek. W wyniku tego napadu Veraline został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w zakładzie karnym w Mons. W więziennej celi poeta przeszedł duchową metamorfozę, zmieniając swoje wyznanie na rzymskokatolickie. Miało to wielkie znaczenie dla jego dalszej twórczości.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Życie literackie epoki
2  Charles Baudelaire – życie i twórczość
3  Typologia epiki Młodej PolskiKomentarze: Paul Verlaine - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: