Sezonu w piekle - znaczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiele z fragmentów dzieła, zwłaszcza pierwsze Majaczenia, zawiera aluzje do homoseksualizmu:

"Nie lubię kobiet. Trzeba na nowo wymyślić miłość, to wiadome. One potrafią już tylko pragnąć zapewnionej sytuacji. Z chwilą zdobycia sytuacji, serce i piękność odkłada się na bok: pozostaje chłodna wzgarda, ta pożywka dzisiejszego małżeństwa. Widuję też kobiety naznaczone stygmatem szczęścia, z których potrafiłbym zrobić dobre kompanki, a które z miejsca są pożerane przez gburów o uczciwości kłody drewna...".


Czytając Sezon w piekle łatwo dopatrzyć się odniesień do związku Rimbaud z Verlaine’em (utwór powstał przecież „świeżo” po ich rozstaniu):
W ciągu wielu nocy dopadał mnie jego demon i tarzając się walczyliśmy z sobą!- Często, pijany, zasadza się na mnie nocą na ulicach i w domach, żeby śmiertelnie mnie przerazić.


Sezon w piekle uważa się powszechnie za poemat poświęcony nie tylko homoseksualizmowi i związkowi poety z drugim poetą, ale również używkom. Wiele z fragmentów tekstu to opisy narkotycznych wizji. Wiadomo, że Rimbaud palił duże ilości opium, aby wywołać halucynacje, które następnie przekładał na papier.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Programy i polemiki literackie Młodej Polski
2  Jean Arthur Rimbaud - biografia
3  SymbolizmKomentarze: Sezonu w piekle - znaczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: