PrzeciwieÅ„stwem Hagena jest jego syn. Grzegorz to niepoprawny idealista. Reprezentuje on romantyczny poglÄ…d na życie, miÅ‚ość i pracÄ™. Jego zdaniem ojciec Å‚amaÅ‚ wszelkie zasady swoim niemoralnym postÄ™powaniem. ByÅ‚ wstrzÄ…Å›niÄ™ty, gdy dowiedziaÅ‚ siÄ™ o Å›lubie swojego najlepszego przyjaciela z dawnÄ… kochankÄ… ojca. Tym bardziej, że Hialmar nie znaÅ‚ przeszÅ‚oÅ›ci Giny. PostanowiÅ‚ zatem wyjawić meandry historii dawnej zarzÄ…dczyni domu Hagena, aby w ten sposób oczyÅ›cić atmosferÄ™ w ich zwiÄ…zku i stworzyć zdrowe podwaliny pod ich dalszÄ… przyszÅ‚ość. Jednak Hialmar nie powinien byÅ‚ znać tej prawdy, ponieważ okazaÅ‚a siÄ™ ona dla niego nie do udźwigniÄ™cia i doprowadziÅ‚a do tragedii – samobójstwa Jadwigi.
Relling, ironiczny realista, wiedział, że ludzie potrzebują swoich iluzji i marzeń, aby radzić sobie z życiem. Hialmar wyobrażał sobie Ginę jako idealną żonę, Jadwiga wyobrażała sobie ojca jako idealistę, któremu wkrótce uda się zbudować przełomowy dla świata fotografii wynalazek, itd. Doktor zdawał sobie sprawę, że jeśli pozbawimy ludzi tych iluzji, to ludzie ukrywający się za nimi zostaną zniszczeni przez okrutną prawdę.
Kiedy Grzegorz, idealista, chce uczynić małżeństwo Hialmara lepszym poprzez wyjawienie mu prawdy o Ginie, niszczy jego wyobrażenie o kobiecie. Ekdal nie mógł pogodzić się z prawdą i obrócił się przeciwko żonie i córce. W efekcie tego Jadwiga popełniła samobójstwo, gdy odkryła, że ojciec się jej wyrzekł. Zainspirowana słowami Grzegorza o poświęcaniu tego co najważniejsze, by w ten sposób dowieść swojej miłości zinterpretowała je zbyt dosłownie. Jej śmierć zmusiła Hilamra do zrozumienia, że jego największym błędem niezaakceptowanie tego, co prawdziwe, realne. Jednocześnie Grzegorz pojął, iż nie może wymuszać swoich ideałów na innych ludziach. Ostatecznie autor nie zachwala ani realizmu ani idealizmu. Zamiast tego koncepcja Rellinga wydaje się najbardziej celna: Mówię: złudzenia życiowe, bo widzi pan, są one najlepszym pobudzającym środkiem.
Oznacz znajomych, którym może się przydać
strona: - 1 - - 2 -
Dowiedz się więcej
Komentarze
artykuł / utwór: Dzika kaczka - opracowanie

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>


Tagi: